Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen és a brit miniszterelnök, Keir Starmer egyre szorosabb együttműködés jeleit mutatják, mivel mindkét fél érdeke, hogy a britek is kivegyék részüket a kontinens újrafegyverkezéséből, és így a stratégiai függetlenség kialakításából. Az eddig vitapontként kezelt érdekkülönbségek most apró nézeteltérésekként jelennek meg, amelyekből mindkét fél kedélyesen enged, és így a fiatal munkaerő is újra szabad áramlást kaphat London irányába.
Az Európai Parlament jóváhagyta az EDIP programot, amely az uniós védelmi ipar megerősítését és Ukrajna támogatását célozza. A kezdeményezés válasz az orosz fenyegetésre és az Egyesült Államok NATO-politikájával kapcsolatos bizonytalanságokra.
Donald Trump amerikai elnök új kereskedelmi szankciói miatt Kína e-kereskedelmi óriásai, mint a Shein, a Temu és az AliExpress, Európa felé irányíthatják áruikat, dömpinget zúdítva az uniós piacokra. Az Európai Bizottság és a tagállamok már most védelmi intézkedéseken dolgoznak, hogy elkerüljék az ipari károkat és a vámbevételek elmaradását. A vámunió reformja így a geopolitikai nyomás miatt az eredetileg tervezettnél jóval hamarabb megvalósulhat.
Az Európai Unió ismét napirendre vette a digitális adó bevezetését, válaszul az Egyesült Államokkal kiéleződő kereskedelmi konfliktusra és a globális technológiai cégek adóelkerülési gyakorlataira. A cél az amerikai techóriások – mint a Google, Meta és Amazon – szigorúbb európai adóztatása, különösen Donald Trump elnök globális minimumadót elutasító lépései fényében.
Az Egyesült Államok várható csapatkivonása megosztotta Európa fővárosait, miközben a kontinens biztonsági jövője egyre bizonytalanabbá válik. A NATO keleti szárnyának védelme és az amerikai katonai erő jelenléte körüli viták új lendületet adtak az önálló európai védelmi képességek kérdésének. Egyelőre Washington válaszra sem méltatja EU-s partnereit, hogyan történik majd a csapatkivonás – számolt be a Politico.
Az energiabiztonság új korszakába lépett Európa – hangsúlyozta Ursula von der Leyen, az EU Bizottságának elnöke, valamint Keir Starmer brit miniszterelnök az IEA által rendezett csütörtöki energiabiztonsági csúcstalálkozón, amelyet Londonban tartottak meg. Beszédükben részletesen ismertették, hogyan változott meg az európai energiarendszer az orosz agresszió következményeként, milyen partnerségek segítették át az EU-t a válságon, és milyen lépéseket terveznek a jövőbeni energiafüggetlenség érdekében.
Az Európai Központi Bank (EKB) monetáris politikai stratégiájának módosítását fontolgatja, hogy rugalmasabban tudjon reagálni az áringadozásokra a növekvő globális volatilitás közepette - jelentette a Bloomberg.
Jelentősen növelik a európai határvédelmet biztosító Frontex erőforrásait, ami a Bizottság által közzétett negyedik schengeni jelentés eredményeiből is jól látszik. A változó geopolitikai helyzetben jobb alkalmazkodóképességre van szükség, így a digitalizáció és a koordináció erősítése mellett gyorsított eljárási rendszerek kialakítására is ígéretet tett Brüsszel.
Egy sor új bánya nyílhat a következő években az EU-ban, ami támogatja az energiaátállást, valamint fokozza a közösség iparának versenyképességét és szuverenitását a tiszta technológiák uniós ellátási láncainak megerősítése révén. A kritikus nyersanyagok kitermelésének bővülése ugyanakkor a kapcsolódó szennyezés növekedéséhez vezethet, ha a bányászati tevékenységeket nem kellő gondossággal menedzselik. A lehetséges szennyező hatásokra vonatkozóan jelenleg nem léteznek becslések, de egy új jelentés szerint a 2020-as évek elején már bekövetkezett a fordulat, és a kitermelési tevékenységből származó főbb szennyezőanyag emissziója ismét növekedésnek indult.
A KPMG legutolsó CEO Outlook kutatásában a világ legjelentősebb piacain több mint 1300, legalább 500 millió USD éves árbevétellel rendelkező vállalat vezérigazgatóját kérdezte arról, hogy hogyan látják a következő három évben vállalatuk üzleti és gazdasági kilátásait, és az ezeket meghatározó trendeket. A kockázatok között a globális cégek vezetői már ekkor is az ellátási láncok sérüléseit és sérülékenységét tették az első helyre. A közelmúltban megsokasodtak az ezzel kapcsolatos események: a globális tengeri szállítmányozást balesetek, cégcsődök és terrortámadások akadályozzák, de a kikötői munkások sztrájkja, illetve a kibontakozó vámháború is óriási veszteségeket okozhat - írja elemzésében Antal Balázs, a KPMG beszerzési szolgáltatások szenior menedzsere.
Donald Trump amerikai elnök hamarosan új jelzőt aggathat az Európából importált borokra, miután egy új kutatás szerint azok széles körben szennyezettek olyan vegyi anyagokkal, amik 40 évvel ezelőtt még nem is léteztek. A mesterségesen előállított permetanyagok mennyisége még nagyobbat ugrott az előző 15 évben és gyakorlatilag már nem kapható olyan bor, ami mentes lenne az úgynevezett "örök vegyületektől."
A letelepedéshez és munkavállaláshoz fűződő szabadságjog részleges helyreállítását kérte a brit és az európai uniós fiatalok számára a kormányzó brit Munkáspárt többtucatnyi törvényhozója.
Az izraeli Külügyminisztérium határozottan visszautasította az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország közös nyilatkozatát, amely elítélte a Gázai övezetbe irányuló humanitárius segélyek blokádját - számolt be a Times of Israel.
Az év elején drámaian megugró áramárak után áprilisra érezhetően enyhült az európai energiafogyasztók terhe: a kontinens legtöbb országában gyakorlatilag megfeleződtek a nagykereskedelmi villamosenergia-árak a februári csúcsokhoz képest. A háttérben az áll, hogy véget ért a téli fűtési szezon, ezzel együtt pedig jelentősen visszaesett a földgáz iránti kereslet, miközben a napenergia-termelés látványosan megindult.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének és Keir Starmer brit miniszterelnök londoni találkozója új szakaszt nyithat az EU és az Egyesült Királyság kapcsolatában, a május 19-i csúcstalálkozó előkészítéseként. A háttérben azonban továbbra is komoly viták húzódnak – elsősorban a halászati jogokról, amelyek a várható védelmi megállapodás kulcskérdésévé váltak.
Németország továbbra is reméli, hogy az Európai Unió megállapodásra juthat az Egyesült Államokkal a behozatali vámok csökkentéséről, de támogatja az ellenlépéseket, ha ez nem sikerül - jelentette ki a német pénzügyminiszter csütörtökön.
Szokatlanul alacsony kilengéseket látunk a devizapiacon.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Szerinte Magyarország az egyik fény az egész világon.
Lehet, hogy erről beszélt az amerikai elnök a napokban.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.